III Turniej WTZ

Turniej Kolbuszowa

Nutrilite


Makaron durum - najzdrowszy z makaronów Email

 

W dzisiejszych czasach jemy zbyt dużo białego pieczywa i dieta oparta na pełnoziarnistych produktach wydaje się bardzo pożądana. Oprócz pełnoziarnistego pieczywa czy płatków, występuje także pełnoziarnisty makaron zwany durum.

W Polsce coraz większą popularność zyskuje kuchnia włoska, a zwłaszcza potrawy przygotowane z użyciem makaronów. Dlatego też warto zastanowić się jaki makaron wybrać przygotowując posiłki.

Wydając kilka złotych więcej możemy zakupić dużo zdrowszy od zwykłego pełnoziarnisty makaron. Prawdziwy makaron składa się wyłącznie z wody i mąki i dlatego też powinniśmy unikać makaronów jajecznych. Mąką przeznaczoną na makaron jest mąka z pszenicy durum.

Jak wspomniano najlepsze makarony powstają z pszenicy Durum. Są bogatsze w błonnik, makro- i mikroelementy niż makarony ze zwykłej pszenicy. Makarony z pszenicy Durum mają lepszy smak (chociaż to rzecz gustu), a po ugotowaniu nie sklejają się.

Wysoka zawartość barwników karotenoidowych w Durum powoduje, że wytworzone z niej produkty łatwo rozpoznać po żółtawym zabarwieniu. Makarony ze zwykłej mąki są bielsze, a czasami nawet szarawe.

Durum to gatunek pszenicy o bardzo twardym i nieco większym od pospolitej pszenicy ziarnie i nie rośnie w Polsce, ze względu na nieodpowiedni klimat. Jest sprowadzana z Kanady, USA, Argentyny lub z basenu Morza Śródziemnego.
Mąka uzyskana z pszenicy durum to semolina. Może mieć postać kaszki lub mąki w zależności od tego jak drobno i ile razy była mielona. Oba półprodukty (mąka i kaszka) są używane w produkcji makaronów. Świetnie nadają się również do pierogów, pizzy, puddingów, gnocchi i chałwy.

Podsumowując makaron durum jest najwyższej klasy makaronem o wysokich właściwościach odżywczych. Zastąpienie zwykłego makaronu jego szlachetniejszą odmianą z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie.
 

 

STRIVE+ & FITH20 & 1